Historie České kuchyně 2

Česká kuchyně aneb neprávem zapomenutý poklad, díl 2.

Spousta Čechů stále ještě nezanevřelo na záhonky a „zahrádkáří“ tělem i duší. Díky tomu mohou vařit z těch nejkvalitnějších surovin a alespoň částečně žijí z toho, co si sami vyprodukují. Ve světě snad není podobný národ, který by dokázal za rok navařit tolik kompotů, švestkových povidel, čalamád a marmelád a ještě si vypálit domácí slivovici.

Brambory jsou základ

Jednou z historicky nejpoužívanější surovinou v české kuchyni jsou brambory. Je to naše nejoblíbenější příloha, a to v jakékoliv formě. Od šťouchaných brambor, přes bramborovou kaši, knedlíky, smažené bramboráčky, bramborový salát, až po brambory pečené ve slupce. Brambory jsou zkrátka v české kuchyni nepostradatelné.

Knedlíková velmoc

Naše knedlíky jsou opravdový unikát. Umíme jich udělat tolik druhů, že nemáme ve světě konkurenci. Na sladko, na slano, jako přílohu nebo samostatné jídlo. Knedlíky jsou zkrátka základ české kuchyně:

  • kynuté knedlíky jako příloha
  • sladké kynuté knedlíky plněné ovocem (jahody, borůvky, švestky)
  • bramborové knedlíky jako příloha
  • bramborové knedlíky plněné uzeným masem nebo ovocem
  • tvarohové knedlíky s ovocem
  • krupicové knedlíky
  • žemlové knedlíky a další a další

Buchty a koláče

Jestli je něco, v čem česká kuchyně skutečně vyniká, pak jsou to náročné a velice chutné dezerty. Upéct poctivý valašský frgál, nebo Honzovy buchty zabere pěkných pár hodin. Výsledek však stojí za to. Tradiční české dezerty jsou často z kynutého těsta s nejrůznejšími náplněmi. Koblížky, vdolky, buchty, koláče, bábovky nebo bublaniny – to jsou dobroty, které nejlíp chutnají od našich babiček.

Vánoce ve znamení tradic

Vánoce pro české rodiny znamenají kapra a bramborový salát, voňavou vánočku s mandlemi a nepřeberné množství sladkého domácího cukroví. Některé hospodyňky začínají s přípravami na vánoční pečení už v listopadu a stihnou napéct pro své nejbližší i několik desítek druhů cukroví! Celý dům potom příjemně voní po oříšcích, vanilce, rumu a mandlích.